Historie

Historicky první ročník literární soutěže Fantastická povídka byl vyhlášen magazínem TOPZINE.cz (jeho rubrikou věnované fantastice) v únoru 2011.

První titul Fantastická povídka získala práce s názvem AI, to bolí mladého začínajícího autora Martina Vondráčka (rozhovor s ním čtěte zde). Cenu si převzal na slavnostním vyhlášení 22. října 2011 na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Soutěž poprvé probíhala ve dvou kolech. V prvním kole z 666 přihlášených povídek vybrala porota 12 finalistů, v druhém kole o definitivním vítězi hlasovali samotní čtenáři.

V porotě prvního ročníku soutěže usedli spisovatelé a kritici: Jiří W. Procházka, Míla Linc, Františka Vrbenská, Vlado Ríša, Lívia Hlavačková, Marek Hofman, Lukáš Vaníček, Jakub Ehrenberger, Oldřich Roun, Ivan Pullman, Pavla Lžičařová a Jan Michálek.

Druhý ročník byl vyhlášen nejčtenějším českým magazínem o sci-fi, fantasy a hororu FANZINE.cz 12. února 2012. Soutěž od té doby probíhá tříkolově. V prvním kole redakce FANZINE.cz nominuje ze všech přihlášených povídek maximálně 50 nejlepších. Z nich následně odborná porota vybere finálové povídky, o nichž v poslední fázi soutěže rozhodují čtenáři svým hlasováním.